Predstavljanje izložbe „Breaking Free“ u Bosni i Hercegovini
Budimo društvo jednakih vrijednosti,
a ne društvo različitih etiketa!
Izložba BREAKING FREE inspirisana je pričama djece rođene zbog rata i njihovih majki, borbama koje vode u tišini, nevidljivi u društvu ispunjenom stigmom i diskriminacijom. Stigma vezana za seksualno nasilje u konfliktu i njegove preživjele, jednako se vezuje i za djecu rođenu zbog rata, što je u Bosni i Hercegovini značajnim dijelom doprinijelo odbacivanju i/ili napuštanju ove kategorije djece od strane njihovih majki i/ili očeva, a njihova prava, potrebe i vulnerabilnosti ostali su neprepoznati i ignorirani od strane vlasti već više od 25+ godine. Izložba je autorski projekat Udruženja „Zaboravljena djeca rata“ rađena u saradnji sa francusko-sirijskim umjetnikom Sakher Almonem.
Pored borbe za ravnopravan položaj žena preživjelih ratno seksualno nasilje, ova izložba svjedoči pričama djece koja su rođena kao posljedica ratnog seksualnog nasilja, djece mirovnjaka i djece humanitarnih radnika koji su djelovali tokom i poslije rata u BiH. Djeca rođena zbog rata često se nazivaju „skrivenom populacijom“, jer se pokazalo da ako neko iz njihove okoline zna za to kako su rođeni, onda bivaju izloženi stigmatizaciji i diskriminaciji. Još uvijek su izloženi društvenom osuđivanju, političkom i pravnom neprihvatanju. U Bosni i Hercegovini ne postoji zakonsko slovo koje navodi prava i potrebe ove društvene kategorije.
BREAKING FREE jača ideju o ravnopravnom društvu koje poštuje objektivne činjenice rata, ali ne živi u prošlosti. Izložba šalje ideju solidarnosti, empatije, slobode, jednakosti i izbora. Djeca rođena zbog rata kroz svoju borbu šalju poruku da žene preživjele ratno seksualno nasilje nisu krive za to što im se desilo i da se njihova trauma mora društveno i zakonski prepoznati kao čin herojstva.
Izložba je postavljena nekoliko puta tokom 2019. godine i to u: Domu mladih u Tuzli i Kulturnom Centru u Srebrenici, dok je u Sarajevu postavljena u Historijskom Muzeju Bosne i Hercegovine, Bosanskom Kultrunom Centru (BKC) i u Novom Jevrejskom Hramu. Internacionalno otvorenje je doživjela 2019. godine gdje je dva puta otvorena u Italiji, u pokrajini Emilia-Romagna, u gradu Reggio nell’ Emillia i Oristano na Sardiniji, te 2022. u Reggio nell'Emillia (općina Gualtieri) u sklopu umjetničkog festivala UBUNTU. Više o postavkama izložbe možete pogledati na likovima ispod.
Trajanje podrške: August 2019. – Oktobar 2019.
2020. godine, BREAKING FREE je osvojila regionalnu nagradu Jelena Šantić: „Hrabri iskoraci“. Nagrada Jelena Šantić dodjeljuje se kao afirmacija umjetničkih i aktivističkih ostvarenja koje sadrže poruke mira, tolerancije, razumjevanja, solidarnosti.
BREAKING FREE izložba je multimedijalnog karaktera, sa instaliranim pozadinskim svjetlom, unutar svake fotografije, što daje izgled svijetlećih panela. Izložba se sastoji iz tri dijela: Prvi dio su slike djece rođene zbog rata koji su članovi Udruženja Zaboravljena djeca rata. U ovom dijelu djeca imaju podršku od strane majki koje su se slikale zajedno sa njima. Drugi dio izložbe čine umjetnici koji su pričali priče djece rođene zbog rata na pozornici Narodnog pozorišta u Tuzli. Treći dio je video projekcija sumira cjelokupnu izložbu. Video je praćen sa pjesmama Karma, Baza i Clara Luzia, čiji je autor Norbert Wally.
Popratna aktivnost izložbe BREAKING FREE je panel diskusija sa djecom rođenom zbog rata i/ili ženama preživjelim ratno seksualno nasilje, na kojoj posjetioci imaju priliku razgovarati o temama djece rođene zbog rata, kulture sjećanja, suočavanja s prošlošću i izgradnje mira u bosanskohercegovačkom društvu.