Tokom i neposredno nakon ratnih sukoba, uporedo s jačanjem militarizacije, širom svijeta rađala su se i rađaju se tzv. „djeca rođena zbog rata“, odnosno djeca za koju je manja vjerovatnoća da bi se rodila da nije bilo rata u određenom regionu, a gdje su njihovi očevi poslani ili su se nalazili po službenoj ili vojnoj dužnosti.
U bosanskohercegovačkom kontekstu, ova kategorija obuhvata djecu čiji su očevi bili:
ili c) djelatnici stranih humanitarnih misija, a majke lokalne žene.
Udruženje Zaboravljena djeca rata osnovano je 2015. godine od strane nekoliko entuzijasta – aktivistica za ljudska prava i “djece rođene zbog rata” iz Bosne i Hercegovine, koja su ostala u sjeni rata i poraća, nevidljiva i neprepoznata kao vulnerabilna kategorija djece, u zemlji porijekla svojih majki i/ili zemlji porijekla svojih bioloških očeva.
Udruženje Zaboravljena djeca rata je prvo i trenutno jedino udruženje u cijelom svijetu čije su osnivači i članovi djeca rođena zbog rata koje na potpuno drugačiji način pristupa tematici djece rođene zbog rata. Prvo koje radi na društvenoj i pravnoj vidljivosti, prvo koje okuplja članove, a koji pripadaju gore navedenim kategorijama.
Zaboravljena djeca rata (ZDR) je bosanskohercegovačka globalna organizacija koja zagovara pravno i društveno prepoznavanje djece rođene zbog rata na osnovu pozitivne prakse iz BiH. Želimo solidarno i inkluzivno društvo bez nasilja, u kojem se poštuje vladavina prava.
Udruženje “Zaboravljena djeca rata” je nestranačka, nevladina i neprofitna organizacija koja djeluje na području Bosne i Hercegovine. ZDR se smatra „ljudskopravaškom“ organizacijom koje je pokretač teme koja je godinama unazad bila istisnuta iz pravne i društvene svakodnevnice. Kao prvo Udruženje u svijetu koje se bavi ovom temom sa gore navedenim mehanizmima, kao važan svoj identitet Udruženje navodi „pokretači vidljivosti nevidljivih“ što podrazumijeva pružanje glasa onim kategorijama koje su sistematski bile natjerane na šutnju.
Kao svoje ključne vrijednosti ZDR navodi:
Otvoreni smo za saradnju sa pojedincima, grupama, institucijama i organizacijama civilnog društva čiji je osnovni cilj zaštita ljudskih prava i izgradnja svijeta i budućnosti bez nasilja.
Osnovni principi Udruženja su dobrovoljnost, otvorenost, raznolikost, tolerancija i demokratija. Pored toga, kao principe rada Udruženje naglašavamo: solidarnost među marginalizovanim grupama, osnaživanje žena, osnaživanje djece rođene zbog rata, inovativnost u radu i pristupu, transparentnost unutar tima i spram drugih, integritet, okrenutost ka korisnicama, aktivizam kao način utjecaja, kreiranje sigurnog prostora za žene, preživjele, djecu rođenu zbog rata i druge marginalizovane grupe, dosljednost u radu, te posvećenost ostvarivanju rezultata.