Sarajevo
Zaboravljena djeca rata, Radnička 19b,
Sarajevo 71 000, BiH
Email
info@zdr.ba
Follow us
Radnička 19b, Sarajevo 71 000, BiH

MOVEMENT 1325 – Premijera filma

ZDR

Obilježili smo Međunarodni dan ljudskih prava premijernim prikazivanjem filma “Pokret 1325 – Žene, Mir i Sigurnost”, s učesnicama programa “Pokret 1325”, heroinama Bosne i Hercegovine, regionalnim aktivistkinjama za ženska prava i prijateljima našeg udruženja.

U svom uvodnom govoru, rediteljka i članica Udruženja “Zaboravljena djeca rata“, Ajna Jusić, naglasila je da su danas preživjele žene koje su bile žrtve seksualnog nasilja u konfliktu (CRSV) gotovo trideset godina nakon završetka rata postale stručnjakinje. Kao takve, moramo ih uključiti u procese donošenja odluka i izgradnje mira u regionu. “Danas imamo 20.000, 50.000 stručnjakinja.”

Program “Pokret 1325”, prikazan u filmu, integrira ovu tvrdnju. Dizajniran je da ohrabri mlade žene u Bosni i Hercegovini na društveno i političko angažovanje te izgradnju mira u regionu. Podršku, savjete i liderske vještine prenose im heroine iz Bosne i Hercegovine – preživjele žrtve CRSV-a, kao i pionirke feminističkog pokreta bivše Jugoslavije. Vjerujemo da samo kroz transgeneracijski dijalog, međusobno razumijevanje ženskih iskustava, te regionalnu suradnju možemo njegovati kulturu sjećanja i graditi mir.

Nakon projekcije filma, održana je panel diskusija na kojoj su učesnice razgovarale o svojim iskustvima s programom i važnosti okupljanja žena.

Naše panelistkinje:

• Belma Kobaš, učesnica programa “Pokret 1325”

• Adila Suljević, bosanska heroina

• Marijana Senjak, psihologinja i psihoterapeutkinja

Diskusiju je moderirala Ajna Jusić.

Marijana Senjak je istaknula da ljudska prava nisu garantirana i da su procesi iz 90-ih godina doveli do ograničenja, zbog čega se ponovo borimo. Naglasila je dvije smjernice za političku budućnost Bosne i Hercegovine:

  1. Osiguranje autonomnih prostora za žene
  2. Žrtve postaju akteri.

“One koje su najviše stradale, one su nositeljice promjena. To je put zagovaranja.”

Složili smo se o važnosti upoznavanja mladih ljudi s činjenicama, kako ih niko ne bi otrovao mržnjom, te da se angažiraju za stabilniju i inkluzivniju budućnost naše zemlje. Koliko se to sistematski komunicira njima?

Belma Kobaš, učesnica programa “Pokret 1325” i protagonistkinja filma, prisjetila se izazova s kojima se suočavaju mlade žene u Bosni i Hercegovini:

  1. Nedostatak političkog učešća
  2. Nedostatak mogućnosti za napredovanje
  3. Nedostatak obrazovanja, diskriminacija

Programom “Pokret 1325” stvaramo siguran prostor za mlade žene da podijele izazove s kojima se susreću želeći raditi na društvenim promjenama. Prateći njihove potrebe, pružamo im podršku, savjete i korisne alate za društveno i političko djelovanje.

Transgeneracijska razmjena ključni je alat za osnaživanje mladih žena jer ženska istorija nije zapisivana i postoji težnja da se zaboravi. Povezivanje mladih žena s heroinama i inicijatoricama feminističkih pokreta najveća je garancija da će dobiti potrebna i adekvatna znanja o CRSV-u i anti-ratnim pokretima koje su vodile žene, dok su ratove vodili muškarci.

“Neka budu ponosne i snažne. Želimo im ostaviti istinu o nama, da smo živjele, da nas ne zaborave i da se ovo nikada ne ponovi.” – Adila, bosanska heroine

Također smo čuli o važnosti implementacije Rezolucije UN-a 1325 u Bosni i Hercegovini od Branislave Crnčević Čulić, više stručnjakinje Agencije za ravnopravnost spolova.

Voditeljica programa “Pokret 1325”, psihologinja, radnica s mladima i mentorica učesnicama, Azra Frlj, podsjetila nas je na važnost ovakvih programa za osiguranje mira i sigurnosti u Bosni i Hercegovini. Azra je naglasila važnost međusobne povezanosti, posebno za kolektivno sjećanje, koje zavisi od našeg sadržaja.

Program “Pokret 1325” realiziran je uz podršku i saradnju Njemačke ambasade u Sarajevu.

Fotografija: Almira Mehić

Category: #Film #Media