Angažman preživjelih u razvoju zakonskih i političkih odgovora, koji imaju za cilj eliminirati seksualno nasilje povezano s konfliktima (CRSV), kao i u razvoju programa podrške na terenu, bio je fokus ovogodišnjih diskusija na globalnom simpozijumu “Missing Peace” koji je održan u Washingtonu od 1. do 3. novembra. Na ovom događaju učestvovale su i Ajna Jusić, predsjednica Udruženja “Zaboravljena djeca rata” i Lejla Damon, članica Udruženja.
Prema jednom od najvažnijih istraživačkih nalaza, seksualno nasilje povezano s konfliktima nije neizbježni dio rata i značajno varira između konflikata i unutar njih. Unatoč povećanom znanju, politički odgovori na CRSV-u su bili neučinkoviti jer je ono i dalje prisutno i često ostaje nekažnjeno u većini slučajeva.
Ajna Jusić i Lejla Damon na ovom događaju bile su s akademicima, donosiocima politika, praktičarima te žrtvama i preživjelima kako bi diskutirali o onome što je poznato, ali i onome što nedostaje u istraživanjima, politikama i praksi, kako bi se radilo učinkovitije na eliminaciji seksualnog nasilja povezano s konfliktima i okončanju nekažnjivosti za ove zločine.
Lejla Damon učestvovala je u panel diskusiji o pristupima usmjerenim na preživjele u suočavanju sa seksualnim nasiljem povezanim s konfliktima. Na početku je istaknuto da je seksualno nasilje povezano s konfliktima kalkulirani čin okrutnosti, koji ima za cilj dehumanizirati preživjele i izazvati osjećaj gubitka moći i kontrole, kako kod preživjelih, tako i u njihovim zajednicama. Panelisti su objasnili šta podrazumijeva pristup usmjeren na preživjele u rješavanju CRSV-a i diskutovali kako ga implementirati.
Jusić je učestvovala u panelu “Djeca rođena iz rata”. Iskustva i pravni status djece rođene u ratovima često ostaju neprepoznata u humanitarnim odgovorima i postratnim naporima za obnovu. Panelisti su diskutovali o novijim istraživanjima koja se bave djecom rođenom iz rata i načinima na koje bi njihove potrebe i problemi trebali biti adresirani od strane političkih aktera i praktičara.
Ajna je istaknula ključne istraživačke činjenice: “Trauma djece varira ovisno o kontekstu i historiji rata. Djeca rođena iz rata predstavljaju globalni problem, ali svaki slučaj treba razmatrati pojedinačno.”
“Dalja istraživanja trebaju biti usmjerena na činjenice koje će podržati pravno priznanje djece rođene iz rata.” – zaključila je.
Simpozij je organizovan od strane inicijative “Missing Peace”, koja je osnovana 2012. godine od strane Američkog instituta za mir (USIP), Instituta za mirovna istraživanja Oslo (PRIO), Women In International Security (WIIS) i Instituta za ljudska prava pri Univerzitetu Berkeley (sada, Centar za ljudska prava, rod i migracije, Univerzitet Washington u St. Louisu) – s ciljem razvijanja partnerstava koja će povećati znanje, unaprijediti relevantne politike i eliminirati CRSV.