Udruženje „Zaboravljena djeca rata“ realiziralo je projekt „Pokret 1325“ koji je baziran na rezoluciji Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda – Žene, mir i sigurnost, a usmjeren ka mladima, s posebnim fokusom na djevojke između 18 i 25 godina iz BiH, koje se svakodnevno suočavaju sa izazovima u sudjelovanju i utjecaju na mirovne procese zbog svoje dobi i spola.
Glasovi mladih žena rijetko se čuju izvan konsultativnih faza mirovnih procesa, što ih ograničava na polju političko-društvene sfere, te im se onemogućava direktno učešće u procesima koji se tiču njihove sigurnosti i kvalitete života. U tom kontekstu, mladima je važno stvarati prostor za otvoreni dijalog i podršku među vršnjacima što vodi ka kreiranju zajedničkih putokaza izgradnje mira u BiH i regiji.
Cilj projekta je osnažiti mlade žene da prevladaju patrijarhalno nametnute prepreke kroz nadograđivanje znanja iz oblasti liderstva, i učešće mladih žena u oblikovanju mirovnih procesa i ishoda u budućnosti. Seksualno i rodno uvjetovano nasilje dramatično se povećava tokom sukoba i nakon sukoba, a mlade žene posebno su u opasnosti. Takvo nasilje obično je nastavak ili intenziviranje nasilja koje doživljavaju djevojke i žene, a koje društvo toleriše. Važan cilj projekta je podizanje svijesti o posljedicama seksualnog nasilja, kao i osnaživanje i pružanje alata za sprečavanje i prevenciju nasilja.
U okviru projekta realizirana je i online radionica ”Rezolucija 1325”, koja je imala za cilj ukazati na razloge zbog kojih je važno podržavati i implementirati ovu rezoluciju u BiH. Kroz implementaciju ove aktivnosti, Udruženje je ostvarilo saradnju sa Agencijom za ravnopravnost spolova Bosne i Hercegovine.
Također, kao druga aktivnost projekta, uspješno je realiziran i kamp „1325“, koji je omogućio međugeneracijski prostor za dijalog mladih žena, pokretačica ženskog pokreta na prostorima bivše Jugoslavije i žena preživjelih ratno seksualno nasilje, kao i prostor za zajedničku izgradnju mogućnosti za lično svjedočenje i aktivno slušanje u sigurnom okruženju koje im je pružilo informacije, znanje i vještine. Kroz kamp su također sprovedene radionice izgradnje kapaciteta i liderstva sa ciljem poticanja političke socijalizacije mladih žena.
Održana je radionica “Hajde da pričamo o femicidu”, na kojoj se govorilo o značaju senzibiliteta i odgovornog rada institucija, medija, uključivanja obrazovnog sistema, ali i okupljanja što većeg broja građana i građanki na protestima i različitim aktivnostima, kako bismo sistemski prepoznali i rješavali problem femicida u Bosni i Hercegovini.
O zastupljenosti i razlozima vršnjačkog nasilja u školama, mjerama prevencije i podrške, te sistemskoj saradnji učesnici i učesnice su razgovarali s nastavnicama, pedagozima, socijalnom radnicom i pripadnikom policije na radionici “Rodno zasnovano nasilje u školama – problemi i prevencija” u Varešu, gdje nas je ugostilo udruženje žena “Zvijezda” Vareš, a sve u sklopu projekta „Pokret 1325“.
Jedna od aktivnosti ovog velikog projekta jeste i obilježavanje Međunarodnog dana ljudskih prava, koji je prigodno obilježen premijernom projekcijom filma “Pokret 1325 – Žene, mir i sigurnost”, s učesnicama istoimenog programa, bosanskohercegovačkim heroinama, regionalnim borkinjama za ženska prava i prijateljima i prijateljicama Udruženja.
Jedna od aktivnosti održana je i u Bihaću, gdje je održana radionica o temi ekonomske nezavisnosti žena u uspostavljanju rodne ravnopravnosti, na kojoj su mlade žene dobile korisne alate i podršku na putu ka ekonomskoj nezavisnosti.