Udruženje “Zaboravljena djeca rata” realiziralo je projekt „Progovara(J)mo za pravnu prepoznatljivost djece rođene zbog rata“. U sklopu događaja je 5. decembra 2022. godine u sarajevskoj Vijećnici postavljena i izložba Speaking Out / Progovara(J)mo, koja je u cijelosti koproducirana sa ženama preživjelim ratnog seksualnog nasilja i djecom rođenom zbog rata, a kreirana u saradnji s Muzejom ratnog djetinjstva. Kroz predstavljanje ličnih priča, predmeta i video-svjedočenja preživjelih i djece rođene zbog rata, “Progovara(j)mo” ukazuje na višestruke probleme sa kojima se ova ranjiva kategorija svakodnevno suočava.
Događaj je otvorila predsjednica Udruženja „Zaboravljena djeca rata“ Ajna Jusić prigodnim obraćanjem prisutnim ženama, koje su preživjele ratno seksualno nasilje i djeci rođenoj zbog rata, rekavši da je njihovo svjetlo jače od tame koju im je donijela nevidljivost, te im čestitala na dosadašnjoj hrabrosti i borbi za svoja prava.
Svi mi koji smo se ovdje okupili, nastavila je ona, želimo solidarno i inkluzivno društvo bez nasilja, u kojem se poštuje vladavina prava.
Nakon višegodišnje borbe, pitanje djece rođene zbog rata napokon je dobilo pažnju kakvu je oduvijek trebalo da ima. Djeca su, po prvi put u julu 2022. godine, ostvarila zakonsko priznanje kao civilne žrtve rata, kada je skupština Brčko distrikta BiH napravila prvi značajan korak u BiH tako što je u okviru Zakona o civilnim žrtvama rata koji je usvojen omogućila priznanje statusa. Ovim je djeci rođenoj zbog rata poslana snažna poruka da nisu zaboravljena. Ovaj značajan iskorak, čija se vrijednost ogleda prvenstveno u simboličnom činu predstavlja presedan kako za Bosnu i Hercegovinu, tako i za regiju.
Događaj „Progovara(J)mo za pravnu prepoznatljivost djece rođene zbog rata“ predstavlja poziv predstavnicima vlasti u Federaciji BiH da ujedine svoje kapacitete i političke interese, te zajedničkim glasovima usvoje i nacrt Zakona o zaštiti civilnih žrtava rata na federalnom nivou.
Svi posjetioci izložbe imali su priliku pogledati i Crvenu Haljinu britanske umjetnice Kristie Macleod. Nakon trinaestogodišnjeg putovanja svijetom i uključivanja 347 žena i 7 muškaraca iz 48 zemalja, crvenoj haljini posljednje su vezove dodale preživjele ratnog seksualnog nasilja iz BiH, čiji su životi predstavljeni izložbom “Progovara(j)mo.”
Događaj “Progovara(j)mo za pravnu prepoznatljivost djece rođene zbog rata” finansirala je Evropska unije u BiH.
Osim izložbe, Udruženje „Zaboravljena djeca rata“ predstavilo je i film s događaja „Progovara(J)mo za pravnu prepoznatljivost djece rođene zbog rata“, a za cilj je imao da pozove predstavnike vlasti u Federaciji BiH da ujedine svoje kapacitete i političke interese, te jednoglasno usvoje nacrt Zakona o zaštiti civilnih žrtava rata na federalnom nivou.
Događaju su prisustvovali i predstavnici Delegacije Evropske unije u BiH, Međunarodne organizacije za migracije (IOM) i Ujedinjenih nacija. Svojim prisustvom ovaj događaj su pozdravili i predstavnici vlasti u BiH, organizacije civilnog društva, ali i naši brojni prijatelji, partneri i sugrađani.
Pogledajte film iz Vijećnice: