Udruženje “Zaboravljena djeca rata”, uz podršku Mladinske inicijative za ljudska prava, Autonomnog ženskog centra i Žene u crnom, otvorilo je izložbu BREAKING FREE u prostorijama Endžo HAB – Dobračina 4, Beograd. Službeno otvaranje počelo je u 18:00 sati, a prisutnima su se obratile koautorke izložbe, Ajna Jusić, predsjednica Udruženja, i Mirna Omerčaušević, programska menadžerka. Izložba će biti otvorena do 22. oktobra, svakog dana od 12:00 do 20:00 sati.
Originalna i najmoćnija ideja izložbe je da se posjetioci osveste o postojanju djece koja su direktna posljedica rata u bivšoj Jugoslaviji. Ova djeca uključuju kategoriju djece rođene kao rezultat ratnog silovanja, djecu pripadnika UN mirovnih snaga i humanitarnih radnika čije misije su se dešavale u Bosni i Hercegovini tokom rata i poslijeratnog perioda.
„Cilj ove izložbe je da se istakne važna činjenica da sve diskriminacije, bol i patnja koje su ova djeca preživjela, oni i dalje doživljavaju u mirnodopskom dobu. Danas se djeca suočavaju sa diskriminacijom, ponižavanjem, marginalizacijom, stigmatizacijom i društvenim odbacivanjem. Korištenjem ove izložbe kao alata želimo stvoriti prostor za uvid u vlastitu odgovornost u kontekstu posljedica rata i seksualnog nasilja. Ključno je da u mirnodopskom periodu građani postanu svjesni svojih diskriminatornih praksi koje mogu dodatno otežati već tešku borbu protiv nepravde na teritoriji bivše Jugoslavije“ – rekla je Ajna Jusić.
„Vjerujemo da je dijalog i razumijevanje traume u mirnodopskom vremenu osnova za uspostavljanje regionalnog razumijevanja rata i poboljšanje tranzicijske pravde. Ako mi, mladi, i naša djeca, dozvolimo da imamo isti sudbinu kao naši roditelji, to će biti poraz za čovječanstvo. Upravo zbog toga, dokle god ova djeca imaju snage, pričat će svoje priče i pokazati koliko bola je izazvano ljudskim rukama, a nije moralo. Imamo obavezu da gradimo društvo koje razumije i poštuje traumu svakog pojedinca. Neće biti mira i razumijevanja dok svaki pojedinac ne suoči sa posljedicama rata i istovremeno prizna bol drugih ljudi u mirnodopskom vremenu“ – rekla je Mirna Omerčaušević.
Sofija Todorović, programska direktorka Mladinske inicijative za ljudska prava Srbije, obratila se prisutnima i naglasila da je važnost izložbe Breaking Free upravo u činjenici da je po prvi put otvorena u Beogradu, u prostorijama Enžio HAB-a, koje su dugo poznate kao jedno od rijetkih mjesta slobode, gdje se pričaju i prezentiraju priče od velikog značaja za naše društvo.
Breaking Free naglašava solidarnost, empatiju, slobodu, jednakost i izbor. Djeca rođena iz činova ratnog seksualnog nasilja jasno izražavaju svoj identitet kao “djeca svojih majki”, nikada nisu i nikada neće biti “djeca neprijatelja”. Naše majke, sve preživjele ratno seksualno nasilje, nisu krive za to!
Koncept izložbe razvile su Ajna Jusić i Mirna Omerčaušević, dok je autor fotografija i video rada Sakher Almonem, sirijsko-francuski umjetnik rođen 1986. godine. Nakon 12-godišnje profesionalne plesne karijere u Siriji, Francuskoj i Austriji, počeo se interesovati za pozorišnu fotografiju. Inspiracija za ovu izložbu nastala je kada ga je Darrel Toulon (The Alpha Group) pozvao da učestvuje u projektu “U ime oca”, stvorenom u saradnji sa Narodnim pozorištem Tuzla.
Budimo društvo jednakih vrijednosti, a ne društvo različitih etiketa!