Sarajevo
Zaboravljena djeca rata, Radnička 19b,
Sarajevo 71 000, BiH
Email
info@zdr.ba
Follow us
Radnička 19b, Sarajevo 71 000, BiH

Projekt “Simboli izgubljene prošlosti”

ZDR

Trodnevna obuka započela je u okviru projekta “Simboli izgubljene prošlosti”, čiji je cilj izgradnja drugačije kulture pamćenja i izgradnje mira na teritoriji Bosne i Hercegovine i u regionu.

Kroz projekt “Simboli izgubljene prošlosti”, stvaramo prostor za čujnost glasova žena koje su učestvovale u ratu kao vojnice, žena žrtava seksualnog nasilja u ratu, žena koje su se usprotivile ratu i djece rođene iz rata, kako bi prenijele kulturu pamćenja, spriječile zaborav i potaknule mlade ljude da uče, pamte i razmišljaju kritički. Koncept kulture pamćenja može se definirati kao skup mehanizama i procesa pomoću kojih društvo prenosi, oblikuje i održava događaje iz prošlosti, čime stvara temelje na temelju kojih se tumači sadašnjost i gradi budućnost.

Teme koje smo obradili u obuci su komunikacija, nasilje i razumijevanje sukoba, identitet i raznolikost, sve kroz interaktivne vježbe koje nam pokazuju važnost dogovora i podrške unutar tima. Polaznici obuke su studenti Univerziteta u Sarajevu i Istočnom Sarajevu.

Kultura pamćenja / sjećanja odražava se u načinu na koji društvo pamti i prenosi historijske događaje, ideje i stvarnosti budućim generacijama. Iako je kultura pamćenja terminološki povezana s prošlošću, zapravo predstavlja temelje za razumijevanje sadašnjosti i izgradnju društva budućnosti.

Kroz interaktivne vježbe “Heroji”, “Narreacije prošlosti” i traženje “unutrašnjeg sigurnog mjesta” istražujemo, otkrivamo i učimo o sebi i našim djelovanjima u društvu. Umjetnost pamćenja odnosi se na pojedinca i pruža mu tehnike pomoću kojih može poboljšati svoje pamćenje, dok se kultura pamćenja odnosi na ispunjavanje društvene obaveze, koja se odnosi na grupu. Ovo se odnosi na pitanje “Šta ne smijemo zaboraviti?” Ovo pitanje je prisutno u svakoj grupi. Gdje je ovo pitanje središnje i gdje ono određuje identitet i samorazumijevanje grupe, možemo govoriti o “zajednici pamćenja”, odnosno kulturi pamćenja povezanoj s “pamćenjem koje stvara zajednicu”.

Cilj programa Kulture pamćenja je upoznavanje s politikama pamćenja, praksama obilježavanja mjesta patnje i kulturom komemoracije u Bosni i Hercegovini i regionu, te poticanje javnog dijaloga o tome.

Category: #Edukacija